Zahajovací závody sezony 2015 v ESC Olomouc

Od pátku 3. do neděle 5. dubna probíhaly v areálu Equine Sport Centra v Olomouci Lazcích úvodní parkurové závody sezony 2015. Zatímco jiná jezdecká centra musela kvůli nepřízni počasí soutěže rušit, v Olomouci proběhlo za 3 dny 455 startů...
05.04.2015 18:45  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE

Lenka Gladišová s Irrasem. Foto Josef Malinovský

FOTOGALERII PŘÍPRAVUJEME

Původně dokonce pořadatelé počítali s více jak šesti stovkami odjetých parkurů, ale závěr pracovního týdne mnohé přihlášené dvojice od účasti odradil. „Tentokrát to bylo hodně napínavé, neboť ještě ve čtvrtek počasí nevypadalo vůbec příznivě a přes noc nám kolbiště lehce namrzalo. Naštěstí ráno vždy vysvitlo brzy sluníčko, které pískový povrch opět dostalo do potřebné konzistence. – Již v loňském roce jsme měli hodně široká startovní pole i na tyto brzké jarní závody, a tak jsme věřili, že to bude letos podobné. Přestože se hodně jezdců na poslední chvíli odhlásilo, neboť měli strach z nepříznivých povětrnostních podmínek, nakonec byly jednotlivé soutěže obsazeny velmi slušně, takže jsme s průběhem zahajovacích závodů moc spokojeni,“ uvedla Veronika Michálkovámanažerka areálu Equine Sport Center Olomouc, který bude letos hostit mj. i nejdůležitější skokové závody v České republiceSvětový pohár J&T Banka CSI3*-W Olomouc

Vrcholnou soutěží třídenního mítinku byl parkur stupně S* s výškou překážek 125 centimetrů. Soutěž se jela na čas, a tak jezdci museli od samého začátku hodně spěchat, pokud chtěli pomýšlet na prvenství. To se vymstilo např. Kateřině Kubrické s Šejnou 1 a Šejlou 1 nebo Janu Zwingerovi s La Corou 1 a Lassi, kteří měli pokaždé s oběma svými koňskými svěřenci výborné časy, ale ve všech případech se nevyhnuli jedné chybě. Obsadili tak 12. až 15. řádek výsledkové listiny. Přesně jedenácti účastníkům se totiž podařilo překonat všechny nástrahy parkuru bez penalizace.

Finančně dotovaných bylo celkem osm pozic, ale všechny je obsadily jen čtyři jezdkyně, což dokazuje jejich velmi stabilní výkony bez ohledu na to, na kterém ze svých koní zrovna sedí. Sedmá a osmá skončila Martina Turzíková s Juditou HF a Radoxem. Zuzana Plundrová s koňmi Lapentti a Benthe se umístila jako čtvrtá a pátá. Největší boj o prvenství pak svedly Denisa Bittnerová s Lenkou Gladišovou.

Vedení se v úvodu soutěže ujala Denisa Bittnerová s Adélou-S, ale krátce poté ji předstihla lepším časem Lenka Gladišová s Adamem 4. Ti byli první, kdo pokořil 60sekundovou hranici. Jejich čas byl 59,60 sekundy. Denisa Bittnerová ovšem dokázala vhozenou rukavici zvednout a s Vanessou 5 protnula cílovou čáru v čase 57,26 sec. Vše nasvědčovalo tomu, že takový výsledek ji bude velmi těžké překonat, ale nakonec se to podařilo Lence Gladišové se 14letým Irrasem. „S Adélou jsem dnes jela spíše tréninkově, ale přiznám se, že s Vanessou jsem již pomýšlela na vítězství. V závěru nás předjela Lenka, ale moc jí to přeji,“ uvedla Denisa Bittnerová. „Jsem naprosto spokojená. Oba dva mí koně skákali výborně. S ohledem na to, že jsme letos skákali před těmito závody asi jen pětkrát, tak je to bezvadné,“ pochvalovala si vítězka krátce po slavnostním dekorování.

Na stejné výškové úrovni se závodilo v Olomouci i v sobotu. V tomto případě ovšem bezchybní jezdci a koně pokračovali do následného rozeskakování. V něm s náskokem téměř dvou sekund zvítězil Tomáš Aberl s Athenou 1. V neděli však úspěch již zopakovat nedokázal a v závěrečné soutěži dvakrát chyboval. Kompletní výsledky najdete na www.escolomouc.cz.

Další závody v olomouckém Equine Sport Centru jsou naplánovány na 24. až 26. dubna. Následovat budou 8. až 10. května soutěže zařazené do seriálu Central Europe Jumping Cup, které budou poslední pořadatelskou prověrkou před hlavním bodem celé závodní sezony. Tím se stane 11. až 14. června parkurový Světový pohár – J&T Banka CSI3*-W Olomouc. Více o této akci najdete na www.csi-olomouc.cz