ŽIVĚ: 16. 8. skoky KMK Písek, od 20. 8. pony MČR, finále ZP, dostihy
reklama 11D

reklama

Night Moon vs. Chelmsford. Pardubice nabídnou souboj mladých hvězd

 04.05.2022 08:48 | AUTOR

ikonka

Na start Ceny města Pardubic - Úvodní cross country Koroka, vrcholu programu zahajovacího mítinku v Pardubicích 8. května, se postaví několik koní, kteří už naznačili výrazný potenciál, ale to nejlepší by měli mít teprve před sebou.

reklama 12A

Tomuto popisu bezpochyby odpovídá Night Moon (Faltejsek). Šestiletý svěřenec Pavla Tůmy už jako tříletý vyhrál Graded 1 siepi v Itálii a do pardubických krosů byl poprvé nasměrován loni. Ve dvojici startů ukázal, že se jednalo bezpochyby o správný krok, protože vždy zvítězil s výraznými rezervami. Koncem října mu byl nejblíže jeho vrstevník Popinjay (Myška), ale přestože žokej Jan Faltejsek jezdil pouze rukama, v cíli měl Night Moona k dobru více než 4 délky. Dodejme, že je vlastním odchovancem svého majitele Jiřího Charváta, přičemž jeho matka Nostalgia zvítězila v jedné z pardubických kvalifikací.

Dalším šestiletým koněm s velkým talentem je Chelmsford. Svěřenec Josefa Váni staršího má na kontě už dvojici vítězství z mítinku Velké pardubické, když po suverénním úspěchu v Ceně ČASCH triumfoval rovněž v loňské Ceně Vltavy. V ní musel po delší době bojovat až do cíle, když mu dlouho odolávala Dajuka (Matuský). V cíli na něj předloňská vítězka Poplerova memoriálu ztrácela jen půl délky, čímž dokázala, že není "pouze" specialistkou na dvoumílové krosy. Chelmsforda poprvé povede žokej Ondřej Velek, protože jeho partner z loňských startů Josef Bartoš jezdí v neděli v italském Meranu.

Vedle Chelmsforda chystá Josef Váňa do dostihu rovněž Aenease. Jeho doménou byly dostihy v Lysé nad Labem, kde získal hattrick v Memoriálu Evy Palyzové. V Pardubicích dlouho tolik nezářil, ovšem to platilo jen do loňské Ceny Labe. Tu totiž suverénně ovládl, když 12 délek na něj ztrácel druhý Zataro (Novák). Pomyslné stupně vítězů tehdy doplnil Dey Rey (Kocman). Také Aeneas nastoupí s novým jezdeckým obsazením, když se do jeho sedla premiérově vyhoupne Marek Stromský.

Zbylá trojice účastníků dostihu může především překvapit. Argano (Liška) a Christiano (Vyhnálek) sice loni ukázali zlepšení, přesto ve zmiňovaném dostihu na konci října výrazně ztráceli na duo Night Moon – Popinjay. Dulcar de Sivola (Borč) je jediným koněm v poli, který už absolvoval Velkou pardubickou. Jejím cílem proběhl už dokonce třikrát, ale nedostal se přes deváté místo.

Řadu zajímavých jmen najdeme i v rámcových dostizích. Jedním z vůbec nejlepších českých překážkových koní je Northerly Wind (Faltejsek), který v Poháru BICZ holding 2022 (III. kat., 3500 m) absolvuje krosovou premiéru. Doposud se svěřenec Pavla Tůmy věnoval klasickým steeplechase a mezi jeho úspěchy patří triumf ve Zlatém poháru i dvě vítězství v italských dostizích kategorie Gr.1. Dvakrát se zúčastnil i vrcholu italské překážkové sezóny Gran Premia Merana, v níž obsadil druhé a třetí místo.

Pozornost zasluhuje také handicapová Cena společnosti Tipsport (Stcc, III. kat., 4400 m), v níž se utká trojice vítězů z posledního mítinku Velké pardubické. Jedním z nich je zástupce silného lotu trenéra Pavla Tůmy Gatsby (Faltejsek), který splnil roli favorita Ceny ČASCH pro čtyřleté krosaře. Na říjnové úspěchy se budou snažit navázat také svěřenkyně Stanislava Popelky Ztracenka (Vyhnálek), která vyhrála klisnám vyhrazenou Cenu Laty Brandisové, a dvojnásobná handicapová vítězka Kornelia (Kocman).

Dodejme, že první dostih odstartuje ve 13:00, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 14:55.

Zdroj: tisková informace Dostihového spolku

Foto: Hana Vytopilová, poskytl Dostihový spolekSledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.czinternetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace