Nejvíce koní posílá do dostihu tradičně trenér Josef Váňa. Dva z jeho trojice svěřenců již dokázali v minulosti ve Velké pardubické zvítězit. Dvanáctiletý No Time To Lose triumfoval v roce 2017, později laboroval se zdravím a letos se vrátil ve výborné formě, kterou demonstroval mimo jiné vítězstvím v květnové kvalifikaci. O rok mladší Theophilos vyhrál v roce 2019.
Mezi jejich soupeři nebude chybět loňský vítěz, třináctiletý Hegnus z tréninku Radka Holčáka. Dvojici uchazečů přihlásili trenéři Stanislav Popelka a Jaroslav Brečka, jehož Kaiserwalzer zvítězil v zářijové kvalifikaci. Z majitelů má početně nejsilnější zastoupení stáj Nýznerov. Každého z její trojice Player, Stretton a Sztorm připravuje jiný trenér.
Jedinou přihlášenou klisnou je trenérem Pavlem Vítkem připravovaná Vanesse, která ovšem v Pardubicích nikdy nestartovala a kvalifikaci splnila ve Francii.
Definitivní podobu letošního pole určí v pátek 1. října po jedenácté hodině uzávěrka startovní listiny. Čísla účastníkům letošního ročníku vylosuje potomek zakladatele Velké pardubické hrabě Francesco Kinský dal Borgo v Pardubicích slavnostně vylosuje startovní čísla účastníkům letošního ročníku.
Ve čtvrtek byly zveřejněny i přihlášky do rámcových dostihů. Největší zájem je o Cenu firmy Chládek a Tintěra, Pardubice – Ceny Labe. Mezi dvanácti přihlášenými koňmi je i šestiletá bělka Born To Be A Queen z francouzského tréninku Hectora Lageneste a Guillaume Macaira. Spolu s ní by měl do Pardubic přicestovat i žokej Sertaš Ferhanov.
Nejmenší zájem letos poutají Stříbrná trofej se čtyřmi přihlášenými koňmi a Cena Laty Brandisové s šesti uchazečkami. Tyto dostihy zatím zůstávají společně s Cenou ČASCH a Memoriálem kpt. Rudolfa Poplera otevřeny.
Druhou říjnovou neděli otevře slavnostní ceremoniál už v 10 hodin dopoledne, tedy o hodinu dříve než bylo v minulých letech zvykem. Veterinární přejímka koní se uskuteční od 8:00.
Ilustrační foto: Bohumil Křižan, Jockey Club ČR
Denisa Pšeničná již šestým rokem pracuje v Anglii, kde se pohybuje ve stájích zaměřených na pólo. V rozhovoru kromě vzpomínek na své začátky popisuje i každodenní fungování v pólo stáji nebo poukazuje na rozdílné způsoby ustájení u nás a v Anglii.
Uhynul Satchmo, jeden z nejúspěšnějších koní Isabell Werth. Hnědák se zapsal do historie řadou titulů z šampionátů, ale drezurní svět si pamatuje i jeho zkrat ve freestylu na olympiádě v Číně v roce 2008, kvůli kterému přišla Němka o zlato.
Dnes už by se to stát snad ani nemohlo. Paní Ludmila Vítková získala za svoji jezdeckou kariéru více než třicet medailí z pětadvaceti mistrovství republiky ve čtyřech různých disciplínách. Před pár dny tento svět opustila v nedožitých 79 letech.
Na svoji nejnovější prodejnu, ve které je k dostání vše pro rybičky, papoušky, králíky, psy, kočky, ale i koně a také jezdce, je Miroslav Veselý náležitě hrdý. Ačkoliv má za sebou řadu podnikatelských úspěchů, splnil si další ze svých pracovních snů.