S Merci musela Denisa Hyková pracovat na louce, nesnesla ostatní koně

 28.07.2022 06:30 | AUTOR: Denisa Vegrichtová

ikonka

Merci měla být pro Denisu Hykovou koněm do parkurů stupně L. Nakonec spolu dosáhly výkonnosti ST, i když práce s touto svéhlavou klisnou přezdívanou Čokoška nebyla jednoduchá. Například své jezdkyni zlomila klíční kost v den odjezdu na závody.Klisna Merci je zástupkyní plemene český teplokrevník. Narodila se v roce 2004 a je po hřebci Topas – 14 z matky po Przedswit XIII – 54. S Denisou Hykovou se na závodních kolbištích poprvé objevily v roce 2014. Nyní si klisna u své jezdkyně užívá zasloužený důchod.
 
Kterého koně ze své jezdecké kariéry byste označila za toho výjimečného?
Jako nezapomenutelného koně musím zmínit svou klisnu Merci 4. Merci byla vždy velmi svéhlavý kůň, nenechala si do ničeho moc mluvit a jezdec musel akceptovat všechny její vrtochy. Na druhou stranu byla při skákání nesmírně ochotná skočit cokoliv, co před ní stálo.
 
Vzpomenete si na vaše první setkání?
S Merci jsem se poprvé setkala na Ptýrově, kam byla původně dovezena na zkoušku pro jiného jezdce. Souhra náhod nás nakonec svedla dohromady. 
 
Začátky nebyly nejjednodušší, především kvůli její svérázné povaze. Vždy si vzpomenu na první soustředění Sportovního centra mládeže ve Svinčicích s panem Pecháčkem, kdy se chovala tak neurvale, že se pan Pecháček rodičů ptal, jestli ji opravdu chceme koupit. Vtipné na tom bylo, že jsme ji krátce před soustředěním koupili.
 
Čím si vás Merci získala?
Jak už jsem zmiňovala, Čokoška si mě získala především svou povahou. Jezdecky mě určitě naučila klidu a respektu.
 

Psali jsme: Poník Míša měl tahat dříví, nakonec Denisu Hykovou dovedl ke sportu

 
Měla nějaké charakteristické vlastnosti?
Myslím, že by postačilo jediné slovo, a to splašená. Velmi charakteristické byly její starty v parkuru, kdy jsem si musela dávat pozor, aby mi při jejím výskoku nezlomila nos.
 
Čoka také nesnášela jízdárny a ostatní koně. Veškerá práce kromě skákání se odehrávala na loukách. Jedině tam jsem byla schopná ji odjezdit bez věčného vyhazování nebo stavění se na zadní. Na vyjížďky jsem s ní nejraději chodila sama, jelikož psychicky nezvládala více koní.
 
Vybavíte si nějakou vtipnou historku s touto klisnou?
Zpětně musím zhodnotit jako jednu z nejvtipnějších historek situaci, kdy se na mě Merci při běžné jízdárenské práci převrátila a zlomila mi klíční kost. Stalo se to v den odjezdu na Český skokový pohár v Plzni, na který jsme i přesto vyrazili. Merci asi tušila, že něco provedla, protože skákala výborně a já jsem s ortézou byla spíše pasažér.
 
Kterých společných úspěchů si ceníte nejvíce? 
Nejvíce si cením dosažené výkonnosti ST, jelikož nikdo při koupi nečekal, že bychom spolu někdy mohly startovat na vyšší úrovni, než L.
 
S Merci už aktivně nezávodíte, jaká byl její další osud?
Merci je stále v našem vlastnictví, takže si nyní užívá zaslouženého důchodu.
 
Foto: poskytla Denisa Hyková

Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.