Kisza: Obléct šály fanouškům Sherarda mě napadlo na hokeji v Třinci

 26.01.2022 11:30 | AUTOR: Martin Cáp |
NEPŘEHLÉDNĚTE

ikonka

Už více než čtvrt století je Zenon Kisza uznávaným dostihovým fotografem, pravidelně se pohybuje i na parkurové scéně. Jak prozradil v Podcastu EquiRadia, koňařské sny si splnil účastí Sherarda ve Velké pardubické a cestami po světových závodištích.


Dvojici na přiloženém archivním snímku zná většina dostihových příznivců, ale nikoli takto spolu v akci. Mužem v sedle je totiž populární fotograf Zenon Kisza a nejezdí nikoho jiného, než svého nejúspěšnějšího dostihového koně Sherarda.

Syn klasické vítězky Shercany a polobratr výborného Sherenta dvakrát startoval v Kiszových barvách ve Velké pardubické a před osmi lety se dostal pod Michalem Kubíkem do cíle na devátém místě. "Splnil mi obrovský sen. Všichni se mě před dostihem ptali, co nervy a já odpovídal: Žádné nervy nemám, jen jsem šťastný. Věděl jsem, že je stoprocentní skokan a říkal jsem, že pokud se nic nečekaného nestane, tak tu Velkou přeskáče a dostane se do cíle. A tak se i stalo," vzpomíná Zenon Kisza ve středečním Podcastu Martina Cápa na EquiRadiu.

Hnědák trénovaný Lenkou Syslovou nepatřil k favoritům, ale na závodišti ho podporovalo množství fanoušků se šálami v zeleno-bílých barvách stáje Bea-www.fotokisza.com. "Chodím do Třince na hokej a všude v televizi je vidět hokejové i fotbalové fanoušky v šálách. Tak jsem tenkrát dostal nápad nechat si udělat dostihové šály a byli jsme asi první v republice, koho to napadlo. Bylo to moc hezké a rád na to vzpomínám," dodává.

 

Foto: První hříbě i staří známí. Zimní procházka hřebčínem Napajedla

 

Během dvaceti let se ve stáji Zenona Kiszi vystřídalo osm koní a Sherardo z nich byl nejlepší. "Padl mi do oka, když jsem ho poprvé viděl na dostizích v Bratislavě. Něčím mě zaujal, podíval jsem se v programu na původ, jenže on hned vyhrál, tak jsem si říkal, že to pro mě a mou kapsu asi nebude," vybavuje si.

Po čase však spolu se svou bývalou ženou Beatou hledali nového koně a narazili na inzerát, v němž trenér Jozef Piruch nabízel právě Sherarda. "Do Horního Němčí jsme přijeli v době, kdy koně ještě neměli odtrénováno, tak Jožka řek: Pojď, nasedláme a projedeš se na něm, ať víš, co chceš koupit… Tak jsem si hned zajezdil a vrátil jsem se vysmátý. Říkal jsem si, že pokud to nebude kůň na běhání a skákání, tak budu mít luxusní vozítko, protože to byl naprostý pohodář."

Aby si tenkrát novou akvizici mohl dovolit, musel si vzít úvěr. Ani s odstupem času toho však nelituje. "Začala tím taková krásná éra. V dubnu bude Sherardo plnoletý, bude mu osmnáct a já ho mám už čtrnáct let. Dnes si užívá takový aktivní důchod kousek ode mě v Beskydech," vypráví Kisza v podcastu na EquiRadiu, v němž se vrátil i ke svým jezdeckým začátkům na vysloužilých plnokrevnících, fotografování různých jezdeckých disciplín a svým dostihovým cestám po světě.

Foto: poskytl Zenon Kisza


Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace