reklama 11D

Staněk má za sebou další akademii: O smlouvách, dopingu i výživě koní

ikonka

Čtyřiadvacetiletý Václav Staněk je historicky prvním Čechem vybraným do projektu Young Riders Academy. Jde o tréninkovou akademii pro mladé talentované jezdce a ve dnech 9. až 12. září absolvoval druhou část vzdělávacího programu ve švédské Uppsale.
16.09.2019 18:10  |  Autor: Pavlína Záhorová  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12A

Projekt Young Riders Academy je unikátním vzdělávacím programem pro mladé talentované jezdce, do něhož byl vůbec poprvé zařazen také český jezdec, čtyřiadvacetiletý Václav Staněk. Ač tomu sám zprvu nevěřil, má za sebou již druhou část programu a to ve švédské Uppsale.
 
Úvodní den byl zasvěcen právní problematice a účastníků se ujal právník a aktivní jezdec Carl Leissner, který se specializuje na smlouvy mezi majiteli koní a jezdci, na kupní smlouvy při nákupu a prodeji koní a řeší také případné spory z této oblasti. „Na příkladech nám vysvětloval, jak je velmi důležité držet se latinského přísloví ,Pacta sunt servanda‘, což znamená v překladu ,Dohody mají být uchovávány‘ a je to zásada, která platí jak obecně, tak i ve světě koní, majitelů koní a jezdců,“ sdělil Václav Staněk. „Zdůrazňoval, že čím podrobnější smlouva je a čím lépe je v ní zakotveno vše potřebné, tím je jednodušší předejít případným nedorozuměním mezi majiteli a jezdci , popřípadě mezi prodávajícím a kupujícím.“
 
Druhý den strávili studenti nejdříve ve Švédském veterinárním institutu. Jedná se o moderní vědecké pracoviště se špičkově vybavenými laboratořemi. Přednášel například Dr. Peter Kallings Phd., vedoucí veterinář antidopingové komise na Olympijských hrách v Londýně a dalších vrcholných akcích jezdeckého sportu. „Seznámil nás se správným postupem a technologiemi používanými při odebírání vzorků krve a moči koně, vysvětlil, jak se provádějí testy a interpretují výsledky vyšetření a ukázal seznam zakázaných látek a nedovolené medikace, jejich detekční časy a terapeutické okno.“
 
Slovo pak následně převzala specialistka na analytickou chemii působící v antidopingové laboratoři SVA, Dr. Matilda Salomonsson Phd., a účastníky provedla laboratořemi a v praxi předvedla metody používané při vyšetřování vzorků.
 
Na veterinární klinice při univerzitě v Uppsale přednášela dr. Sara Ringmark o výživě koní. Objasnila důležitost pastvy pro koně. „Vědeckými studiemi bylo zjištěno, že ve Švédsku je nižší výskyt koliky koní v tom období roku, kdy mají koně větší možnost pastvy,“ přiblížil zásadní téma přednášky Václav Staněk. „Představila nám studii, kterou bylo zjištěno, že dostihoví koně s neomezeným přístupem ke kvalitnímu senu a slámě dosahovali lepších výkonů, než stejně staří koně krmení menším množstvím sena a koncentrovaným krmivem.“
 
Velmi poučné bylo jistě i školení s Dr. Marie Rhodin, specialistkou na pohybový aparát koní. Hlavním tématem byla diagnostika kulhání. „Po teoretickém úvodu nám promítala videa a ptala se na naše diagnozy. Stejná videa posuzovali i zkušení veterináři a neměli vyšší úspěšnost než 80 procent. Proto je klinika vybavena speciálním zařízením na detekci kulhání. Jedná se o dlouhou chodbu opatřenou šedesáti kamerami, snímající desítky senzorů upevněných na vyšetřovaného koně s přesností na milimetr. Počítač tak přesně odhalí nepravidelnost pohybu a objektivně určí, na kterou nohu kůň kulhá. Ta se poté začne vyšetřovat dalšími metodami.“
 
Na tuto problematiku studenti následně navázali diskuzí s Dr. Larsem Roepsdorffem, specialistou na pohyb koní a povrchy pro jejich výcvik a závody. On sám schvaloval povrch na Olympijských hrách v Londýně a v Riu. Se svým týmem vyvinul zařízení, které je schopno změřit všechny parametry potřebné pro posouzení vlastností povrchu. „V diskuzi o tom, jaký by měl být ideální povrch, jsme se dozvěděli, že pro koně je nejdůležitější jeho pohybový aparát posilovat správným tréninkem na různých typech povrchů, a tak předejít případným zraněním. Zároveň upozornil na důležitost správné údržby povrchu.“
 
V rámci druhé části vzdělávacího programu Young Riders Academy účastníci navštívili rovněž jezdeckou akademii ve Strömsholmu, která je tou největší ve Švédsku s kapacitou čtyřista koní. Studentem této akademie byl mimo jiné úspěšný parkurový jezdec Henrik Von Eckermann. „Zde nám ředitelka projektu Eleanora Octaviani vysvětlila fungování FEI žebříčku a systém přihlášek na mezinárodní závody.“
 
Velmi cenným bodem programu byla praktická lekce posuzování mladých koní pod vedením Jense Fredricsona, bratra stříbrného medailisty z olympijských her v Riu Pedera Fredricsona. „Nejprve nám Jens dal cenné tipy, na co se při posuzování mladých koní a vyhledávání talentovaných koní s potenciálem do nejvyšších soutěží zaměřit. Poté nám bylo předvedeno pět mladých koní ve skoku ve volnosti – my jsme koně posuzovali a dražili je formou fiktivní aukce. Po přesunu do učebny jsme spolu se sportovním ředitelem projektu Svenem Holmbergem počítali finanční náklady na výcvik koně až do jeho osmi let. Jens nám přitom dal cenné rady, jak při takovém výcviku postupovat, a představil výcvikový koncept svého bratra Pedera,“ popsal Václav Staněk.
 
Tato zastávka byla v odpoledním programu doplněna lekcí práce na dvou lonžích, opět s Jensem Fredricsonem. „Práce na dvou lonžích má ve Švédsku dlouhou tradici a je často používanou metodou při výcviku i nyní. Lekce probíhala ve více než sto let staré hale s nádhernou architekturou a skvělou akustikou. Partnerem nám byl zkušený kůň na úrovni Grand Prix. Nejprve nám Jens předvedl práci sám a přitom nám vysvětlil, na co se zaměřit. Poté jsme měli možnost sami s koněm pracovat, čehož jsem rád využil a Jens mi přitom radil, co zlepšit.“
 
Přímo v areálu jezdecké akademie má sídlo Švédská národní federace, kde pracuje pět desítek zaměstnanců. Jen v oddělení marketingu a komunikace je jich deset. A tak měli studenti příležitost seznámit se s fungováním jezdeckého sportu ve Švédsku a se systémem práce s reprezentací.
 
Během čtyřdenního vzdělávacího maratonu došlo také na mentální koučing s irskou psycholožkou Poppy Blanford a prohlídku hradu královny Eleanory ve Strömsholmu, který je unikátní nejen svou historií, ale rovněž umístěním. Hrad sloužil jako základna důstojníkům, kteří jezdili na koních v jezdeckém centru. V zámeckém parku se nachází nádherné travnaté kolbiště, kde se jednou za rok konají závody až do úrovně stopadesáti centimetrů. 
 
„Poslední den nás čekala lekce pohybového a balančního tréninku. Nejprve hodina teorie, kdy nám profesorka  Norské univerzity Dr. Maria Tereza Engel, jež pracuje se stovkami jezdců z různých disciplín, objasnila důležitost fyzické přípravy jezdců v tom smyslu, že pokud chce mít jezdec rovného a dobře vybalancovaného koně, musí být sám také rovný a vybalancovaný. Uvedla praktické příklady ze své praxe. Poradila, jakými cvičeními toho docílit a jako příklad uvedla jezdce Pedera Fredricsona, který každý den cvičí dvě hodiny jógu a další olympijské jezdce. V praktické části nejprve nechala každého projít po dlouhé měkké žíněnce tam a zpět a poté i se zavřenýma očima. Každého upozornila na jeho chyby v chůzi a postoji, na to jak se promítají v sedle a jak to napravit. Poté si pro nás připravila stejná cvičení, která cvičí s Norským olympijským týmem sjezdových lyžařů, pro které je správná rovnováha stejně důležitá jako pro náš sport,“ zakončil své povídání Václav Staněk a již se nemůže dočkat svého dalšího semináře, který proběhne v prosinci v Ženevě.
 
Foto Fabio Petroni




reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE