Tradice chovu lipicánů je na seznamu UNESCO. Slaví Topoľčianky i další

ikonka

První prosincový den se zapíše zlatým písmem nejen do historie Národního hřebčína v Topoľčiankách, ale také několika dalších hřebčínů. Tradice chovu lipicánů totiž byla zapsána na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
03.12.2022 00:00  |  Autor: Josef Malinovský  |  Rubrika: Chov  |   FANCLUB


 
Čtvrtek 1. prosince 2022 je historickým dnem pro několik hřebčínů, které se zabývají chovem lipických koní, včetně slovenského Národního hřebčína Topoľčianky. Právě v uvedený den bylo v Maroku plemeno lipicánů zapsáno do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. 
 
Slovensko tak s dalšími sedmi zeměmi uspělo se společnou nominací „Tradice spojené s chovem koní plemene lipicánů“. Zmíněnými státy, kterých se tento úspěch kromě našich východních sousedů týká, jsou Rakousko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Maďarsko, Itálie, Rumunsko a Slovinsko. 
 
Lipicáni se zpočátku chovali pro habsburský císařský dvůr ve Vídni, ale v dnešní době hraje lipický kůň zvláštní roli v každodenním kulturním a společenském životě komunit v různých oblastech. Jsou součástí akcí, oslav a slavností. Tito koně také hrají klíčovou roli v hipoterapii a agroturistice. 
 

Psali jsme: Sto let Národního hřebčína Topoľčianky. Oslavy probíhaly čtyři dny

 
Hodnoty, znalosti, dovednosti a postupy v chovu lipicánů jsou předávány prostřednictvím praktických zkušeností, seminářů a školení, ale také během slavnostních a sportovních akcí. Praxe je také součástí osnov některých místních základních škol a všech zemědělských a odborných škol a zemědělských a veterinárních univerzit. 
 
„Chov lipicánů sjednocuje komunity již více než 450 let a vytváří silný pocit sdílené identity, a to i prostřednictvím specializovaného slovníku a úzkého emocionálního spojení mezi chovateli a koňmi,“ píše se na stránkách UNESCO.
 
Zdroj: UNESCO, Národný žrebčín Topoľčianky
Foto: Dalibor Gregor