Reining kombinuje rychlost s přesností, to uchvátilo Vladimíra Čejku

ikonka

Pro úspěšného westernového jezdce Vladimíra Čejku je reining výjimečný pro svou pestrost a adrenalin. V rozhovoru vzpomíná nejen na své začátky, ale popisuje i seznamování s povrchem v aréně nebo důležité vlastnosti reiningového koně.
13.10.2022 06:30  |  Autor: Denisa Vegrichtová  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB


 
Vladimír Čejka je úspěšní reiningový jezdec. Tato disciplína ho zaujala svou pestrostí a kombinací rychlosti s přesností. Také má rád adrenalin, který nachází u různých cviků, jako jsou spiny, stopy nebo kruhy.
 
Reiningu se Vladimír Čejka věnuje již sedmým rokem. Tréninkový svěřenec Pavla Orla začal s ježděním na Black Rose Ranchi díky své sestře, se kterou zprvu chodili na vyjížďky. „Také jsme něco pojezdili i na hale a mě to moc bavilo. Rozhodl jsem se tam poté jít i na příměstský tábor,“ popsal své začátky ve westernovém podcastu EquiRadia
 
Ranch v Němčičkách začal mladý jezdec navštěvovat častěji, i když zprvu se ježdění věnoval pouze volnočasově. „Postupně to však začalo nabírat na četnosti a já jsem jezdil stále víc a víc. Mám momentálně čtyři koně, se kterými závodím, moje sestra má dva a všechny vlastní naši rodiče.“
 

Čtěte také: Ranchové disciplíny jsou pro lidi více dostupné, vysvětluje Mertová

 
Pro Vladimíra Čejku je reining výjimečný pro svou pestrost. V této disciplíně se úlohy skládají z prvků, u kterých se kloubí přesnost s rychlostí. To u jiných westernových disciplín nenajdeme. „U rychlostních disciplín jde pouze o rychlost a čas, naopak u těch all aroundových především o přesné pomalé pohyby a jejich provedení. Reining tak nějak kombinuje všechno dohromady, což se mi líbí.“
 
Vladimír Čejka má na této disciplíně rád i adrenalin při různých cvicích, jako například spinech, stopech či kruzích. Koně v této disciplíně musí být rychlí a obratní. „U reiningových koní vidíme jejich zpomalení a jejich dovednost dělat rychlé změny pohybu,“ doplňuje klíčové vlastnosti koní pro tento sport. 
 

Psali jsme: Úspěchy neřadím dle výsledků. S Vladimírem Šedivým nejen o Barrel Race

 
V reiningu je důležité vnímat i povrch, který je v aréně. „My si toho s Pavlem všímáme, už když si koně v aréně chystáme. Způsob, kterým si chystáme jednotlivé stopy, musí být přizpůsoben konkrétnímu typu povrchu. Buď musíme koně více tlačit, anebo je povrch sám o sobě více klouzavý,“ vysvětluje, proč je pro dobré provedení stopu důležitá znalost povrchu. „Ve finále se při show snažíme pokaždé udělat co nejlepší stop. Jen si musíme dát pozor, abychom nevjeli do vyježděných brázd od koní, kteří startují před námi. Nejdůležitější je ale koně pokaždé s povrchem seznámit před samotným startem, aby věděli, do čeho jdou.“
 
Rok 2022 byl pro Vladimíra Čejku kromě úspěšného závodění důležitý i ze studijního hlediska. Čekala ho maturitní zkouška z oboru mechanik, elektrotechnik. Na další školu se rozhodl nepokračovat, koně pro něj ale i nadále zůstali důležitou součástí života. „Co se týče ježdění, chtěl bych ještě nějakou dobu sbírat zkušenosti v non-pro. Později bych chtěl zkusit open, to mě určitě zajímá a zatím to mám v plánu,“ dodává ve vysílání EquiRadia.
 
Foto: poskytl Vladimír Čejka