Dávná historie noblesních starokladrubských koní. Poodhalí ji výstava

ikonka

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem poodhalí zájemcům tajemství genetiky a šlechtění starokladrubských koní prostřednictvím výstavy nazvané Ušlechtilá krása. Probíhat bude od 1. května do 30. září 2022 ve výstavním sále tamního zámku.
29.04.2022 21:00  |  Rubrika: Ostatní  |   FANCLUB


 
Přesně pět měsíců bude přístupná výstava s názvem Ušlechtilá krása, kterou přichystal od května Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Konat se bude ve výstavním sále zámku a návštěvníkům poodhalí tajemství genetiky a šlechtění koní.
 
„Výstavu jsme nazvali Ušlechtilá krása a připojili jsme se jí k celorepublikovým oslavám dvousetletého výročí narození významného přírodovědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela,“ uvádí ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Ing. Jiří Machek. 
 
„Historie chovu starokladrubských koní sahá do počátků 16. století a kontinuálně probíhá do současnosti s cílem chránit a uchovat toto impozantní plemeno koní pro následující generace,“ pokračuje Machek.
 

Psali jsme: Ve Slatiňanech si připomínají padesát let od úmrtí Františka Bílka

 
Chov starokladrubských koní během téměř poloviny tisícovky let zaznamenal vzestupy i pády. Potýkal se nejen s celospolečenskými vlivy a válečnými událostmi, ale také se šlechtitelskými problémy plynoucími z malé chovné základny. „V současné době je však plemenná kniha vůči importům ostatních plemen uzavřená, chov starokladrubského koně je stabilizovaný a spočívá v udržovacím šlechtění při zachování tradičních chovatelských postupů,“ vysvětluje Ing. Jiří Machek a pokračuje: „Vloni bylo v České republice evidováno 1922 starokladrubských koní, z toho 484 v Národním hřebčíně. Bílé stádo naleznete v Kladrubech nad Labem, vrané ve Slatiňanech.“
 
„Bez spolupráce s významnými paměťovými institucemi by tato výstava nebyla možná,“ říká kurátorka výstavy Renáta Tetřevová. „Širokou veřejnost jistě zaujmou sofistikovaně zhotovené modely ze sbírek Národního zemědělského muzea, kosterní pozůstatky prakoní z Národního muzea, historické archiválie laskavě zapůjčené Státním oblastním archivem v Hradci Králové a další cenné exponáty z depozitářů Národního památkového ústavu, Orlického muzea v Chocni a muzea v Přelouči,“ dodává Tetřevová.
 
Zdroj: tisková informace Národního hřebčína Kladruby nad Labem
Foto: poskytl Národní hřebčín Kladruby nad Labem