reklama 11B

Jezdecký magazín EquiTV 5. července 2018

ikonka

První červencový Jezdecký magazín EquiTV jsme pro vás připravovali částečně v Monaku, kde se konalo další kolo Global Champions. V druhé části pořadu vám přiblížíme průběh 13. ročníku Memoriálu Jana Papouška v Martinicích u Březnice…
05.07.2018 15:23  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB
reklama 12D

VIDEO NAJDETE POD TÍMTO ODKAZEM

 
Prestižní parkurová série Global Champions vstoupila do druhé poloviny letošní sezony devátým mítinkem konaným v Monaku – přímo ve známém přístavu Herkules v Monte Carlu. Tým Prague Lions tam reprezentovali Anna Kellnerová a její nizozemský kolega Gerco Schröder. Čím jsou závody v Monaku netradiční, to nám Anna Kellnerová prozradila v krátkém rozhovoru během úvodního dne závodů.
 
Ve čtvrtečním zahajovacím kole se Pražským lvům velmi dařilo. Jak Gerco Schröder s 16letým hřebcem Glock´s Londonem, tak Anna Kellnerová v sedle desetiletého valacha Silverstona G dokončili bez penalizace. Do druhého kola nastupoval český tým mezi nejlepšími pěti celky, které si nenesly žádnou bodovou zátěž. Nejprve odstartovala Anna Kellnerová se Silverstonem a už to vypadalo, že i napodruhé dokončí bez jediného zaváhání. To však nakonec přišlo až na úplně posledním skoku. Pro udržení průběžného vedení musel jít Gerco Schröder na zkušeném Glock´s Londonovi bez zaváhání a ve svižném tempu. Jenže nejprve chyboval v trojkombinaci s číslem 10 a pak ještě, stejně jako Anna Kellnerová, na závěrečném kolmém skoku označeném číslovkou 12. V konečných součtech obsadili Prague Lions deváté místo a se 116 body jsou aktuálně desátí. 
 
Podobně jako Prague Lions dopadli i členové New York Empire, kteří také neměli po první části soutěže žádný trestný bod. V té sobotní ovšem David Will s koněm Deluxe Ilton chyboval dvakrát. Scott Brash na devítiletém valachovi Hello Mr. President přidal ještě jednu chybu, což znamenalo 12 trestných bodů, stejně jako měli Pražští lvi. Jenže součet časů byl o 99 setin sekundy horší, a to je zařadilo až na 10. řádek výsledkové listiny. O medailové příčky přišli i Skandinávští vikingové, když Geir Gulliksen i Leopold van Asten inkasovali po jedné chybě a skončili pátí. Svoji pozici naopak vylepšili St. Tropez Pirates. Edwina Tops-Alexander s Californií nechybovala ve čtvrtek ani v sobotu. Pieter Devos si místo jednou chybujícího dvanáctiletého Gina D vzal v sobotu do ligové soutěže o rok zkušenějšího Aparta a do cíle dovezl tentokrát nulu. Čtyři trestné body v součtu tak stačily na 4. pozici. Stejný bodový výsledek, ale o více jak sekundu lepší čas, měli Montreal Diamonds. Mark McAuley se 14letým valachem Miebellem předvedl dva čisté parkury. Jenže Harrie Smolders s jedenáctiletým Casem napodruhé jednu z překážek shodil. Naštěstí právě jeho velmi rychlá jízda pojistila alespoň bronzovou medaili. Skvělou formu dlouhodobě prokazují členové Londýnských rytířů. I když Martin Fuchs s Chaplinem v prvním kole chyboval, s klisnou Chicou B Z si v sobotu již žádné zaváhání nedovolil. Ben Maher na devítiletém hřebci jménem Winning Good byl dvakrát bezchybný, a navíc super rychlý, díky čemuž se z jednou chybujících týmů umístili London Knights nejlépe – a to na druhém místě. Na vítězství ovšem jedna chyba nestačila. Římští gladiátoři, které reprezentovali Belgičan Constant van Paesschen a Brazilec Marlon Módolo Zanotelli oba náročné parkury s překážkami vysokými od 150 do 160 centimetrů překonali bez jediného bodu. Díky zisku 30 bodů za prvenství navíc poskočili se 137 body na 3. řádek týmové tabulky. Před nimi jsou se 183 body Valkenswaard United a bez 1 bodu rovných 200 mají vedoucí London Knights. 
 
Do Longines Grand Prix Monaka postupovalo z kvalifikační soutěže 35 nejlepších dvojic a mezi nimi byla i ta česká – Anna Kellnerová se Silverstonem G. Stejně jako v soutěži družstev, i tento parkur zvládla bravurně a udělala pouze jednu lehoučkou chybu na třetím skoku od konce. Se 4 trestnými body a časem 67,42 sekundy se Anna Kellnerová umístila mezi absolutní světovou elitou dvanáctá, což je dosud její nejlepší výsledek v Grand Prix, které jsou součástí série Longines Global Champions Tour. Do rozeskakování postoupilo šest dvojic. Nejrychlejší byl Nizozemec Harri Smolders s Casem, ale jednou chyboval a skončil tak až čtvrtý. Nejlepší trojice totiž nechybovala ani jednou. Denis Lynch z Irska na 17letém hřebci RMF Bella Baloubetovi zvolil jízdu na jistotu a ta mu vynesla bronzovou medaili. Dva jeho konkurenti naopak jeli hop, nebo trop. Ital Alberto Zorzi s Fair Light van T Heike spěchal, co to šlo, ale čas 35,72, který byl o bezmála 5 sekund rychlejší než v případě Lynche, stačil jen na stříbro. Zlato bral další irský jezdec – Shane Breen. Ten s 10letým hřebcem Ipswich van de Wolfsakker startoval jako poslední a tuto výhodnou pozici dokázal využít na maximum. Zorziho zvládl předjet ještě o 16 setin sekundy. Po devíti kolech Longines Global Champions Tour vede Australanka Edwina Tops-Alexander před dvěma britskými jezdci – Benem Maherem a Scottem Brashem. 
 
Třináctý ročník Memoriálu Jana Papouška přilákal na přelomu června a července do Martinic u Březnice tradičně silné startovní pole. Do vrcholné dvoukolové soutěže s výškou překážek do 145 centimetrů nastoupilo 37 dvojic. Do druhého kola postupovalo 15 nejlepších a mezi nimi nechyběli hned se dvěma koňmi Jiří Papoušek a Aleš Opatrný. Z patnácti postupujících dvojic se rozhodl do druhé části soutěže nepokračovat Sergej Motygin s Dylanem a skončil tak patnáctý. Na svém kontě měl po úvodním parkuru jednu chybu, stejně jako další čtyři dvojice. Matěj Kotalík se Sir Sidem, jenž druhé kolo zahajoval, již žádnou další penalizaci nepřidal a vyšvihl se tak nakonec až na 5. místo. Naopak Michaela Refková s Grace Federicou ke čtyřem trestným bodům přidala ještě dalších dvanáct za tři chyby a propadla se na 13. řádek výsledkové listiny. Jan Štětina v sedle Benita-S v obou částech Memoriálu Jana Papouška chyboval jednou. Osm bodů mu stačilo na 10. příčku. 
 
Kamil Papoušek se v sedle Agaty snažil o obhajobu loňského vítězství, což po jedné chybě v základní části neměl jednoduché. V té druhé jej sportovní štěstí opustilo úplně, a nakonec zkrácený parkur nedokončil. Jediný bod za překročení stanoveného času si nesla z úvodu Barbora Vojtková s Quilagem. Za zaváhání a následné překročení času si napodruhé zapsala 9 trestných bodů a kvůli nim se propadla až na 12. místo. Devět dvojic pokračovalo soutěží s čistým štítem. První z nich byl Jiří Papoušek se Stakatou. S tou tentokrát chyboval a spokojit se nakonec musel se 7. pozicí. Dvě dvojice také na druhý pokus jednou chybovaly, a navíc byly pomalé. Karel Polák s hřebcem Empirem byl jednou z nich a 5 trestných bodů mu zajistilo 9. místo. O stupínek výš skončila Kateřina Zigová s Ellou, když dosáhla na stejné bodové skóre, ale s nepatrně lepším časem. Čas měl delší i Ondřej Pospíšil s Einfachem, ale ten na rozdíl od svých dvou zmiňovaných soupeřů měl o chybu navíc. Ve výsledkové listině nakonec figuruje jako jedenáctý v pořadí.
 
Aleš Opatrný jako česká dlouholetá parkurová jednička opět prokázal své jezdecké kvality, když osmiletého Chabloua provedl celým kurzem i v tomto případě bez jediného trestného bodu. To se ostatně podařilo i Jiřímu Papouškovi s Dukatem VTH, čímž zajistil rozeskakování. Do toho se nepodíval mladý jezdec Václav Nágr, neboť s D.Amelusinou R 22 shodil jednu z překážek a zůstal tak šestý – před branami dramatického vrcholu soutěže. Sestavu rozeskakujících se doplnili ještě Aleš Opatrný s Clintgoldem a Nikola Bielíková s Carthinjem. Jelikož se však startovalo ve stejném pořadí, jako v druhém kole soutěže, prvním účastníkem rozeskakování byl Opatrný s Chablouem. Ten nastavil laťku hodně vysoko, když dokončil opět s nulou a v čase 46,60 sekundy. Jiří Papoušek s Dukatem ho ovšem dokázal překonat a v čase 44,92 se ujal vedení. Aleš Opatrný však měl ještě jeden pokus s Clintgoldem a dokázal toho plně využít, jelikož na časomíře ubral ještě o téměř tři sekundy! Nikola Bielíková s Carthinjem čas 42,02 již nedokázala pokořit. Cílem projela o více jak dvě vteřiny později, což pro ni znamenalo pěkné 2. místo za Alešem Opatrným. Nezkrácený video záznam Memoriálu Jana Papouška najdete na našem webu www.equitv.cz.
 
S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ní se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu. Ten, kdo odpoví správně jako 10. v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.
 
Hořovice na Berounsku hostí od čtvrtka 5. do neděle 8. července další kolo Českého skokového poháru. Ten vyvrcholí Velkou cenou Hořovic, kterou budete moci sledovat stejně jako předešlé nedělní soutěže živě. V neděli 8. července naše kamery budou zaznamenávat také průběh mistrovství České republiky ve voltiži. To se koná od pátku v areálu hřebčína Albertovec na Opavsku. Během prodlouženého svátečního víkendu budeme také bedlivě sledovat další mítink Global Champions Tour v Paříži. Ze všech třech míst vám posléze nabídneme souhrnné reportáže v příštím Jezdeckém magazínu, u jehož sledování se těšíme opět na viděnou!



reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE